14 kwietnia 2019

Co dalej ze złotem?

Co dalej ze złotem?

Od kiedy w grudniu pisałem nt. złota w porywach rosło już od 1200 do nawet 1340 dolarów na uncję. Jeśli chodzi o długi termin np. 2 lata to jestem nadal optymistycznie nastawiony. Sytuacja trochę gorzej wygląda w ciągu najbliższych tygodni. Jak widać kroi się korekta. Duzi gracze jak kopalnie złota zabezpieczają już sobie na rynku futures aktualne ceny w ilości ok 200 tyś kontraktów short. Nie jest to największa pozycja short patrząc historycznie ale pokaźna.

Kurs złota oraz pozycje graczy CFTC.

Dodatkowo sytuacja się komplikuje z dolarem. Dość powszechna była opinia, że jest drogi, że spadnie. Feb ogłosił koniec podwyżek stóp procentowych w 2019, być może jedna w 2020. Tymczasem dolar trzyma się dość mocno.  Ma to negatywny wpływ na cenę złota. Amerykański rynek akcji jest na poziomach sprzed spadków październikowych. Dodatkowo apetyt na ryzyko widać na powrocie kapitału do kryptowalut i ich wzrosty co jest również dobrym wskaźnikiem zwiększonego ryzyka inwestorów.

W chwili obecnej jestem neutralny krótkoterminowo do złota ponieważ scenariusz spadków złota i chwilowego umocnienia się dolara jest bardzo realny. Poźniej może nastąpić dłuższe osłabienie się dolara i wzrosty na złocie. Prawdopodobnie w drugiej połowie roku. Przed nami sezon wyników w USA, który powie nam coś więcej nt. pierwszego kwartału. Czy mamy do czynienia, ze spowolnieniem gospodarczym czy też może wzrost powróci.  W długim terminie złoto powinno być dobrą inwestycją i aktualna korekta jeśli nastąpi (spodziewam się do poziomu ok 1250 $ / uncję) będzie dobrą okazją do zajęcia długoterminowej pozycji.

Pozdrawiam,

Trade Idea