7 grudnia 2018

Czy srebro ponownie zabłyszczy?

Czy srebro ponownie zabłyszczy?

Na srebrze w chwili obecnej jest podobna sytuacja jak na złocie. Metale te są ze sobą skorelowane. Widać poniżej gołym, że cena srebra i złota porusza się podobnie.

Kontrakty na srebro SI.F oraz złoto GC.F

Ceny są skorelowane lecz wahania pomiędzy ceną złota i srebra są spore. W chwili obecnej (dane za listopad 2018) stosunek ceny złota do srebra wynosi ok. 86. Czyli za jedną uncję złota można kupić aż 86 uncji srebra. Dość dużo dlatego srebro wygląda jako ciekawa inwestycja. Poniżej wykres tego współczynnika złoto/srebro za ostatnie 100 lat. Poziomy powyżej 80 były tylko trzy razy. W latach 40-tych, na początku lat 90-tych i właśnie dziś ;-).  Ile mogłoby kosztować srebro gdyby ten stosunek złota/srebra spadł do poziomu np. 30. Przy obecnej cenie złota 1240$ uncję cena srebra wynosiłaby 63$ za uncję.

Złoto vs. Srebro

W ciągu ostatnich 10 lat cena srebra znajduje się w trendzie spadkowym. Aktualna cena jest daleka od maksimów z 2011 kiedy to osiągnęliśmy poziom 50$ za uncję. Dziś to zaledwie 14$. Czyli sama zmiana korelacji pomiędzy ceną srebra i złota daje potencjał 300% wzrostu. Jeśli cena złota również wzrośnie w tym czasie to możliwość wzrostu ceny srebra jest jeszcze większa. Oczywiście nie stanie się to z dnia na dzień raczej w ciągu kilku najbliższych lat.

Cena kontraktów za srebro za 100 uncji

Warto wspomnieć tutaj, że nasz rodzimy KGHM znany głownie z miedzi jest w czołówce światowych producentów srebra. W roku 2017 był na drugim miejscu na świecie. Czy warto zatem kupić KGHM aby mieć ekspozycję na srebro? Raczej nie gdyż spółka ta bardziej skorelowana jest z cenami miedzi, srebro stanowi jej 15% przychodów.

Jakie jest zapotrzebowanie na srebro?

Światowa podaż srebra

oraz podaż srebra:

Generalnie popyt lekko spadł w związku z tym nastąpiły spadki cen srebra. Być może się to zmieni w najbliższych latach, choćby ze względu na rozwój takich branż jak fotowoltanika czy samochody hybrydowe i elektryczne.

Kilkanaście procent zapotrzebowania stanowi fotowoltanika, gdzie srebro jest wykorzystywane w produkcji paneli fotowoltanicznych. Utrzymuje się tutaj trend wzrostowy na zapotrzebowanie.

Popyt na srebro do produkcji paneli fotowoltanicznych.

Interesujący jest poniższy wykres, prezentujący podaż srebra pochodzącą z tzw. recyklingu czyli przetopienia metalu. W ostatnich latach spadła o prawie 1/3. Zatem aby zaspokoić popyt należy więcej produkować.

Podaż srebra z przetopu.

Jeszcze prognozy zapotrzebowania na srebro na najbliższe 20 lat dla branży motoryzacyjnej (ICE - spalinowe, EV- elektryki, HEV - hybrydy).

Zapotrzebowanie na srebro w morotyzacji.

Dobrze, ile zatem kosztuje wyprodukowanie srebra? Może tylko 1$ i cena 14$ jest uzasadniona i to z dużą premią. Otóż nie,  według danych za 2017 rok, koszt produkcji jednej uncji srebra to ok. 10,5$ za uncję. Jeśli od wszystkich producentów usuniemy kopalnie z Polski i Indii to średnia cena produkcji jednej uncji wzrasta do 11,4$. Zatem są to ceny średnie produkcji srebra. Niektóre kopalnie mogą być nierentowne przy obecnych poziomach. Według wyliczeń dla firmy Hecla realny koszt produkcji uncji (za rok 2017) może wynosić nawet 15,8$ za uncję. Jak spojrzymy w wyniki finansowe tej firmy to jest na minusie.

Czy inwestycja w srebro jest obiecująca? Odpowiedź brzmi: tak. Czy można na tym stracić? Oczywiście, że tak ;-).