28 lutego 2019

Lektura: Principles for navigating Big Debt Crises

Lektura: Principles for navigating Big Debt Crises

Ciekawa pozycja, kompendium wiedzy nt. kryzysów zadłużenia. Ciekawsze jest jeszcze to, że książka jest do pobrania całkowicie za darmo pod poniższym adresem. Autor Ray Dalio udostępnił ją za darmo ;-). Z pewnością jego motywacją nie było zarobić na tej książce. Ray jest CEO Bridgewater Associates, jednego z największych funduszy hedge na świecie.

Przeglądając Internet napotkałem ciekawe rady dla inwestorów indywidualnych zaprezentowane przez Ray. Oczywiście jest to dla osób, które dość pasywnie inwestują w stylu kup i trzymaj. Te rady to:

  • zadbaj o oszczędności, aby posiadać wielomiesięczny bufor oszczędności,
  • dywersyfikuj portfel aby był na każdą okazję, tzw. portfel na każdą pogodę czyli na przykład obligacje rządowe ok. 50%-60%, akcje 10%-20%, złoto 10%, towary 10%,
  • (teraz najlepsze) zrób dokładnie odwrotnie niż to planujesz zrobić ;-). Ma to związek z psychologią tłumów. Jak wszyscy chcą np. kupić akcje bo ciągle rosną, ty myślisz również o kupnie może większej ilości jeśli posiadasz to wtedy sprzedaj,  jeśli nie posiadasz nie kupuj tylko czekaj, jak na giełdach jest panika od wielu miesięcy i wszyscy mówią o kryzysie, sprzedawaniu akcji to wtedy kupuj.

Link to strony gdzie można zamówić książkę w wersji PDF (po angielsku) za darmo.

https://www.principles.com/big-debt-crises/

Pozdrawiam,

TradeIdea