1 stycznia 2019

Portfel inwestycyjny na 2019

Portfel inwestycyjny na 2019

Nowy rok to dobra okazja aby zastanowić się nad potencjalnymi okazjami inwestycyjnymi. Końcówka roku 2018 była dość ciekawa, duża zmienność na amerykańskim rynku akcji oraz posiedzenie FED. Zmienność rynku akcji będzie niewątpliwie okazją aby zyskać lecz nieostrożni mogą stracić więcej niż zwykle.  Jeśli chodzi o posiedzenie FED to prawdopodobnie potencjalne podwyżki stóp procentowych są już w cenie dolara. W 2019 możemy się zatem spodziewać osłabienia dolara wobec większości walut oraz wzrostu cen metali szlachetnych (złoto, srebro) i tutaj można upatrywać okazji inwestycyjnych. Zatem upatrujemy spadku indeksu dolara, poniżej wykres.

indeks dolara

Okazji można szukać na parach USD/PLN, USD/JPY, AUD/USD, NZD/USD, EUR/USD oraz USD/CAD. Jeśli chodzi o GBP/USD to należy tutaj pamiętać o Brexit, który da o sobie znać w 2019 ;-).

Rynek akcji będzie zmienny ale spadek wartości dolara, może mieć korzystny wpływ na rynki wschodzące czyli np. Polska, Turcja, Rosja etc. Tak wiem Polska ostatnia awansowała w indeksach do rynków rozwiniętych lecz nadal jest postrzegana jako rynek wschodzący. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym wzrostom na rynkach wschodzących jest niska wycena spółek z tych rynków. Jeśli przyjrzymy się przez pryzmat funduszy ETF, na przykład iShares to wygląda to następująco:

Fundusze ETF iShares

Liderem spadków w ostatnim roku była Turcja z uwagi głównie na gwałtowny spadek wartości tureckiej liry a fundusze są rozliczane w dolarach amerykańskich, aż 41% spadku. Niska wycena PE 7.5 dla tego ETF sprawia jednak, że jest dość atrakcyjny ale obarczony dużym ryzykiem. Ten ETF od ostatniego dołka urósł już 20%.

ETF TUR.US (iShare) z ekspozycją na Turcję.

Czynniem ryzyka jest tutaj stopa procenowa w Turcji, która została przez bank centralny podniesiona do astronomicznej wartości 24%. Była to oczywiści akcja ratowania wartości liry jednak tak wysoka stopa wpłynie na spółki tureckie kredytujące swoją działalność.

Wycena rosyjskich akcji wygląda również nieźle. Osobiście najbardziej interesują mnie potencjalne wzrosty na naszej rodzimej giełdzie GPW ponieważ ostatnie 10 lat to niekończąca się konsolidacja. Czy będzie powtórka z lat 2003-2007? Jak widać poniżej (Wig20 za ostatnie 20 lat) po tych wzrostach z tamtych lat mamy na Wig20 konsolidację w zakresie 1660-2600 punktów.

Wig 20 (20lat)

Zatem czy będzie powtórka? Wiele wskazuje, że tak. Spójrzmy na dolara do złotówki. Wyraźnie widać korelację. Umocnienie złotówki i wzrosty na GPW. Wtedy to właśnie w latach 2003-2007 nastąpiło spektakularne umocnienie złotówki do dolara z 4PLN do prawie 2PLN. Euro było po 3.2PLN a frank szwajcarski po 2PLN.

Dlaczego złotówka wtedy tak się umocniła? Głównie za sprawą zagranicznych inwestorów, którzy kupowali PLN i na przykład akcje polskich spółek. Później ich szybka sprzedaż i kupno dolarów oraz euro wszyscy chyba pamiętają. Bardzo silne osłabienie polskiej waluty.

Na koniec szybkie podsumowanie, w 2019 roku spodziewamy się zatem dalszego wzrostu wartości metali szlachetnych (złoto, srebro  - pisaliśmy już o tym wcześniej), wzrostów na rynkach akcji rynków wschodzących m.i. Polska oraz wzrostu wartości walut ws. do dolara.

Szczęśliwego Nowego Roku 2019 !!!