15 grudnia 2018

Quo vadis dolar?

Quo vadis dolar?

Dolar ma wpływ na wiele aktywów. Warto wiedzieć jakie plany ma amerykański bank centralny. Obecnie jesteśmy po serii podwyżek stóp procentowych zapoczątkowanych w grudniu 2015 roku. Na przestrzeni ostatnich 10 lat przez wiele lat stopy procentowe były bliskie zero.

10 lat stóp procentowych w USA

FED miał plany podnieść jeszcze 4 razy stopy w 2019 jednak ostatnie wypowiedzi nie są już tak "jastrzębie". Osobiście irytuje mnie mnie ta nomenklatura określania kierunku podnoszenia stóp jako gołębia i jastrzębia. Co za głupie określenie... Gołębie przecież też fruwają do góry ;-).

Kontrakty na indeks dolara oraz pozycje uczestników rynku

Wracając do tematu, w przyszłym tygodniu posiedzenie FOMC. Jeśli pojawią się mocniejsze sygnały, że podwyżek nie będzie to możemy mieć do czynienie z odwróceniem się trendów na wielu aktywach. Na jakich? Na przykład na metalach jak złoto i srebro, o których pisałem. Są one skorelowane z kursem dolara. O zmianach na kursach walut nie będę wspominał bo to oczywiste. Na niektórych walutach już widać początki zmiany trendu jak np. dolar australijski

AUD/USD

albo Nowozelandczyk

NZD/USD

Pożyjemy, zobaczymy. Euro się jeszcze konsoliduje przy niższych poziomach. Ponieważ ma dość spory udział w indeksie dolara jak wystrzeli do góry wszystko się może zmienić.

EUR/USD

Jedno jest pewne, w przyszłym tygodniu na parach dolarowych będzie się działo.